Szukasz dobrego i sprawdzonego specjalisty? Poniżej lista miejsc, które mogą Cię naprawdę wesprzeć:

1. Ośrodek Wspierania Rozwoju NEUROMIND – lokalizacja: Włocławek

Zakres działania: praca w oparciu o autorski program terapeutyczny KREBS®

Zespół specjalistów wspierający rodziców i dzieci: psychotraumatolog, praktyk IFS, terapeuta neurorozwojowy i pedagog Małgorzata Tchurz (autorka metody i właściciel Ośrodka), a także terapeuci, logopedzi oraz neurologopedzi. Gdy istnieje potrzeba – włączanie w proces terapii innych specjalistów.

Ogromną wartością tego miejsca jest to, że praca nie skupia się jedynie na dziecku (diagnozie problemu, zapewnienia właściwego wsparcia specjalistów), ale to równoległa praca z rodzicami, by przede wszystkim rozumieli, dlaczego są w tym punkcie i co dalej z tym zrobić, by prawdziwie, szczerze i w duchu wzajemnego szacunku oraz wzajemnego zaufania wspierać swoje dziecko (i siebie) w procesie zmiany.

Skąd to wiem?

Uczestniczyłam w 5-tygodniowych warsztatach dla rodziców „Potrafię wspierać swoje dziecko z trudnościami w jedzeniu” (edycja II, sierpień-wrzesień 2022) i ten czas całkowicie odmienił moje życie. Dał nam nowy początek budowania relacji z jedzeniem w rodzinie – głównie przez opuszczenie podejścia „trzeba”, „należy”, „powinno się” i zrobienie miejsca na „to zależy”, „jak ci z tym” i obserwacje siebie oraz dziecka. Zabrałam ze sobą poczucie, że uda nam się wszystko (a przynajmniej tyle, ile trzeba :)) naprawić, jeśli na pierwszym miejscu zawsze będziemy dbać o relację i budowanie poczucia bezpieczeństwa w tej relacji poprzez „możesz/mogę być taki jaki jesteś/taka jaka jesteś”, „możesz/mogę czuć to co czujesz/czuję” – „to jest ok”. Było to dla mnie kropką nad i w naszej sytuacji (po naprawdę rzeszy prób naprawiania…), pewnego rodzaju olśnieniem, ponieważ w każdej innej dziedzinie życia stosujemy te zasady, a w świecie jedzenia mieliśmy na to blokadę – co dzisiaj wydaje mi się śmieszne, że tego nie widziałam i cieszę się, że w końcu zobaczyłam! 🙂 Dzięki temu kursowi przekonałam się, że warto zaufać zmysłom, intuicji, wygrałam też tu pewność, że wspomagając się zdobytą tam wiedzą będziemy iść krok po kroku do przodu, w swoim tempie, ale razem, a nie tylko Franek (bo do tej pory w swojej głowie skupiałam się tylko na nim, nie na mojej roli w tym procesie). Jestem niesamowicie wdzięczna za otwarcie mi oczu na to, że to, co we mnie nieuporządkowane/ zagubione/ zlęknione/ ratujące/ sfrustrowane – wpływa na chaos przy stole i silnie oddziałuje na synka, któremu tym nie pomagałam i którego tym nie wspierałam, bo nie miałam należytych zasobów, by być towarzyszem w jego trudnościach. Cenne było dla mnie też uświadomienie, że niektóre trudne jedzeniowo zachowania dzieci (w tym Franka) wynikają z troski o nas, rodziców i że tak naprawdę wszystkie zachowania mają sensowne i logiczne wytłumaczenie, wystarczy poszerzyć perspektywę, by to odgadnąć i dobrze nazwać. Największą jednak wartością było dla mnie poznanie innych rodziców – mam, poczucie jakiejś bliskości między nami na poziomie niesienia podobnych doświadczeń, wzajemnego zrozumienia, braku oceniania. Podziwiałam odwagę nas wszystkich w dzieleniu się tak osobistymi (i wielokrotnie trudnymi) doświadczeniami, a właśnie dzięki temu to był tak wartościowy i ważny czas dla każdej z nas.

Bardzo polecam! 🙂 Zwłaszcza, jeśli czytałaś/-eś już mnóstwo o niejadkach, pomocy im, a wciąż masz poczucie, że nie działasz w pełni, że jakiegoś elementu tej trudnej układanki Ci brakuje, by zrozumieć jak być przy swoim dziecku.

KREBS • Holistyczne wsparcie dla rodzin z trudnościami w jedzeniu

2. Magdalena Ciężkowska, Dzieci Zdrowo Odżywione – lokalizacja: Mińsk Mazowiecki, on-line

Zakres działania: kursy on-line, e-booki dla rodziców, konsultacje indywidualne on-line

Magda jest dietetyczką i terapeutką karmienia z olbrzymią pasją do działania. Wyróżnia się tym, że w sposób zrozumiały dla każdego i bardzo kompletny tłumaczy oraz prowadzi rodzica przez świat trudności w żywieniu dzieci. 

Z dużym zaangażowaniem i empatią towarzyszy setkom rodzin w Polsce (i na świecie) zmieniając styl karmienia, wprowadzając spokój przy rodzinnym stole. Pomaga w zmianie nawyków żywieniowych, edukuje jak dokonywać lepszych wyborów żywieniowych, a jednocześnie zwraca uwagę na budowanie pozytywnej relacji z jedzeniem. 

Szczególnymi obszarami jej zainteresowań są równieżmikrobiota jelitowa oraz szeroko pojęte zdrowie układu pokarmowego.

Skąd to wiem?

Uczestniczyłam w 2 autorskich kursach Magdy: 1) Pomóż niejadkowi polubić jedzenie i odzyskaj spokój (w wersji PREMIUM) oraz 2) Projekt Dziecko Zdrowo Odżywione. Pierwszy był dla mnie filarem zmiany (takim przepisem dla opornych rodziców na to, jak w praktyce oswoić lęk u dzieci, które boją się jeść). Drugi natomiast przypomniał mi, jak ważne są fundamenty, które kładziemy wraz z dziećmi tworząc ich nawyki żywieniowe na całe lata. 

Bardzo polecam!

Strona główna – Dzieci Zdrowo Odżywione (dziecizdrowoodzywione.pl)

3. Zuzanna Wędołowska, Szpinak robi bleee – forma konsultacji on-line

Zakres działania: edukacja rodziców i specjalistów w temacie rozszerzania diety oraz neofobii żywieniowej, oswajanie jedzenia, edukacja żywieniowa.

Zuzanna Wędołowska – dietetyczka, psycholożka i pasjonatka tematu żywienia najmłodszych, która cały czas się rozwija, aby jeszcze lepiej i skuteczniej pomagać. Jej misją jest pomaganie rodzicom zamienić ich pociechy w Małych Smakoszy. Wierzy, że każde dziecko może jeść lepiej. Każde też, bez względu na to, jaką drogę przeszło, może na nowo pokochać jedzenie. Zuzanna dzięki swojej pracy pełnej pasji pomaga rodzinom na nowo odnaleźć radość płynącą ze wspólnego zasiadania przy stole.

Autorka bloga o pozytywnym żywieniu dzieci, licznych publikacji, kursów i webinarów dla rodziców oraz specjalistów. Wielkim powodzeniem cieszy się jej Poranna Melisa, podczas której z lekkością i ogromnym ciepłem oswaja rodziców z tymi trudnymi tematami związanymi z jedzeniem i niejedzeniem ich dzieci.

Skąd to wiem?

Jestem wiernym słuchaczem Pani Zuzi. „Rosnę” w swoim macierzyństwie (praktycznie od samego początku) przy wiedzy, którą prezentuje. Niejednokrotnie byłam Jej wdzięczna za cenne wskazówki, które naprawdę działają w życiu codziennym. Bogaty repertuar produktów on-line, który stworzyła – jest genialną pomocą dla rodziców dzieci w okresie rozszerzania diety/ neofobii żywieniowej lub których dzieci jedzą wybiórczo i chcieliby to zmienić, a po prostu nie wiedzą jak.

Bardzo polecam! 🙂 Zwłaszcza, jeśli nic nie wiesz o żywieniu dzieci (na każdym etapie życia dziecka) i potrzebujesz czerpać wiedzę ze sprawdzonego źródła. A także wtedy, jeśli niepokoi Cię sposób jedzenia Twojego dziecka – u Pani Zuzi na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Zuzanna Wędołowska – blog o pozytywnym żywieniu dzieci – Pomagam rodzicom zamienić dzieci w Małych Smakoszy (szpinakrobibleee.pl)

4. CzuJemy Maria Szyfter – lokalizacja: Rokietnica

Zakres działania: praca wyłącznie z maluszkami od narodzin do rozpoczęcia edukacji szkolnej; terapia karmienia, terapia logopedyczna, kreatywne pomysły na zabawę i terapię, wspieranie rozwoju. 

Maria Szyfter – logopeda, pedagog specjalny, terapeuta karmienia, kognitywista, terapeuta ręki. Specjalizuje się w terapii najmłodszych dzieci, szczególnie z różnymi współtowarzyszącymi niepełnosprawnościami i z wyzwaniami jedzeniowymi.

Właścicielka CzuJemy Maria Szyfter – Szkoła Terapii Karmienia, logopeda w Centrum Wspierania Rozwoju w Rokietnicy. Prowadzi zajęcia indywidualne, grupowe, warsztaty dla rodziców, szkolenia dla specjalistów, konsultacje dla rodziców i specjalistów. Autorka licznych pomocy terapeutycznych DIY, piosenek, wierszyków, z którymi dzieli się m.in. podczas wtorkowych spotkań na żywo na FB CzuJemy lub podczas szkoleń w logodemia.pl. Współautorka ebooka „Zabawa. Jak przejść od presji do zabawy, aby pomóc dziecku polubić warzywa” (stworzonego razem z Zuzanną Wędołowską) oraz książek „Bajki logopedyczne Misia API”. Jak mówi sama o sobie: „Szczęśliwa Żona i Mama Dwójki Małych Wyścigowców, Członek Zarządu Stowarzyszenia Shifter Karting Racing Team. Nie wyobrażam sobie pracy bez pasji, stąd wszystkie w niej działania traktuję jak hobby, które nieustannie rozwija. Przydasięholik, Pieczenioholik i Szkolenioholik„. 🙂

Skąd to wiem?

Pani Marysia to niesamowicie kreatywny terapeuta, któremu chyba nigdy nie brakuje pomysłów. Jest źródłem inspiracji do bardzo prostej zabawy (a przy okazji ważnej pracy) z dziećmi, zarówno dla rodziców, jak i specjalistów. Prywatnie jestem pod ogromnym wrażeniem szkoleń: „Książki czytamy, jedzenie oswajamy” oraz „AbeJadło. Książka kucharska terapeuty karmienia – sprawdzone przepisy na oswajanie jedzenia od A do Z”. Zdecydowanie warto obserwować Jej profil!

Bardzo polecam! Zwłaszcza, jeśli do Twojego domu wkradła się już rutyna w pracy nad modelowaniem żywienia Twojego dziecka – Pani Marysia zainspiruje Cię do nowych działań i sprawi, że naprawdę „wesołym” krokiem ruszysz ku nowemu.

CzuJemy Maria Szyfter – Szkoła Terapii Karmienia, Logopedia | Rokietnica | Facebook